"Ilmārs Blumbergs. Beigas ir" – izstāde Raiņa un Aspazijas vasarnīcā
Publicēts: otrdiena, 15.oktobris, 2019
Kategorija: Kultūra

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7 līdz nākamā gada 22. februārim būs aplūkojama mākslinieka Ilmāra Blumberga (1943–2016) zīmējumu izstāde, kurā pirmo reizi plašākai publikai tiek eksponēti darbi, kas tapuši 2015. gadā Tenerifē, īsi pirms mākslinieka došanās mūžībā.

image

Izstādē "Ilmārs Blumbergs. Beigas ir"  eksponēti zīmējumi un nelieli tēlniecības darbi no mākslinieka personiskā arhīva – pašportretu sērija „Tas pats” (1996–2011), kā arī zīmējumu cikls „Tenerife 2015”. Ilmāra Blumberga pēdējais tušas un grafīta zīmējumu cikls uz 23 plaukstas lieluma rokas lējuma papīra lapām tapa 2015. gada novembrī Tenerifē, kur viņš pavadīja pēdējos savas dzīves mēnešus.

 

Mākslas zinātniece Anita Vanaga zīmējumu ciklu raksturo: „Mākslinieka iedomātā un izvērstā mītpoētika šeit bija redzama dabā – aprimis vulkāns, sacietējusī lava, tumsas un gaismas straujā mija, mēness pa pus debesi, kalns ar plakanu, “nocirstu” virsmu. Kalns Ilmāru Blumbergu pievilka, viņš to jau bija iedomājis agrāk un zīmējis neskaitāmas reizes. Un tad vēl cipreses. „Kāds koks,” teica Ilmārs, ņēma lapiņas un skicēja vairākos paņēmienos. Uzzīmēja četras cipreses kā „Četras pēdējās dziesmas”, divas cipreses kā „Tie esam mēs”, arī melno kvadrātu „Beigas ir”. Tenerifes zīmējumos ārējā telpa ir sarāvusies miniatūrā formātā, kustība palēninājusies. Ir izpletusies apziņas telpa. Tajā plaukst skaistuma instinkts, bauda uz detaļām, faktūru, toņiem.”

 

Izstādi organizē Blumberga Fonds sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību.

 

Izstādes atklāšana 18. oktobrī plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jāņa Pliekšāna ielā 5/7.

 

Muzeja darba laiks otrdienas–sestdienas plkst. 10.00–17.00. Ieejas maksa 2 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem 1. eiro. Ģimenes biļete 3 eiro.

IESAKĀM APMEKLĒT
augusts 2020
PILSĒTAS KARTE