“Manas dienas aizrit viena pēc otras kā jūras viļņi plūst pret krastu un atpakaļ,” tā 1935. gada 14. augustā savam jaunības dienu draugam rakstīja Anna Rijniece (1864–1945), kura nemaz neprata rakstīt. Stiegrainā sieva, kuru visi dēvēja par Anniņu, vairāk nekā 20 gadus bija līdzās Latvijas dižākajiem dzejniekiem – Rainim un Aspazijai. Sākumā abiem, bet pēc Raiņa nāves šī priekšautā un lakatiņā tērptā mājkalpotāja vadīja Aspazijas mājas dzīvi Dubultos, starp Lielupi un jūru. Ar ikdienišķās dzīves ritmu partitūras palīdzību apmeklētājiem būs iespēja ieskatīties Anniņas dzīvē, kurā sāpes un zaudējumus dziedē nemitīgā darbu atkārtošanās.


Izstāde “Anniņa un jūra” atklāj dzīves nelutinātās sievietes iekšējo un ārējo pasauli, par naratīvu izmantojot jūras viļņu mūžīgo ritmu. Izstādes autore – māksliniece Linda Jurķe.

 

Izstādes “Anniņa un jūra” mākslinieciskās koncepcijas autore ir Linda Jurķe. Māksliniece radījusi vidi, kurā apmeklētāji, nokļūstot uz “dzīves rata” un ļaujoties video, audio instalācijām, var izjust dzīves un ilūziju saplūsmi - brīdi, kad Anniņas dzīves stāsts, vedina iedziļināties sevī: “Te sajūtams tā laika dzīves ritms. “Dzīves rats” griežas lēni, bet apgrieziens ap asi ir tik īss, simbolizējot dzīvi,  pēc kuras tēlaini runājot -  paliek tikai ābeļziedu smarža.” 

 

Anniņa pati savu dzīvi raksturojusi ar jūras viļniem, kas nemitīgi sitas pret krastu un atpakaļ. Lindai Jurķei jūras horizonts raksturo fizisko dzīves esību, par kuru rūpējās Anniņa, lai viņas kundze Aspazija varētu dzīvot garīgajā pasaulē. Aspazijas mājas vadītāja Ārija Vanaga uzskata, ka caur Anniņas dzīvi var labāk iepazīt arī  pašu dzejnieci: “Anniņas dzīve atspoguļo Aspazijas raksturu, attieksmi pret cilvēkiem un uzskatus. Mēs redzam, ka daudzās fotogrāfijās Anniņa ir līdzās savai kundzei, pašā centrā. Viņa veidoja dzejnieces ģimeni.”

 

Izstāde “Anniņa un jūra”  tapusi ar Jūrmalas Domes atbalstu. Unikālā “dzīve  rata” autori ir talantīgie puiši no SIA PEPI RER, īpašs paldies Jānim Kaukulim un Kalvim  Ciemiņam! Vēl palīdzīgu roku izstādes veidošanā sniegusi Jūrmalas Mākslas skola, SIA "R.E.D. Namu serviss" un Kaspars Brīvkalns.